SİTE REHBERİ

         Temiz Doğa Der..
         Konaklama
         Tarihçesi
         Restaurant
         Yol Haritası
         Önemli Linkler
         Önemli Telefonlar
         Yelken Okulu
         Nostalji Resimler
         Sualtı Sporları
         Karışık Resimler
         Karabiga Resimleri
         Hava Durumu
       


Web'te Türkçe

Takvim

«    Kasım 2021    »
PtSaÇrPrCuCtPz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

İSTATİSTİK

En Aktif Yazarlar
  1    adilcecen 568
  2    ARG 56
  3    prada17 1
  4    eZeLi_FaTiH 1
  5    beyzanur 1
  6    koful 1


MaKaLeLeR
  Son 1 saat: 0
  Bu Gün: 0
  Bu Ay: 0
  Toplam: 628
  Yayınlanmayı Bekleyen: 0


Kayıtlı Üyeler
  Yeni Kayıt:0
  Son 1 Saat:0
  Bu Ay:0
  Toplam:751
  Yasaklı:0

Yeni Üyemiz
ufuhaso

SON YORUMLAR

Yazan: ARG, Konu:
YILBASI
Yazan: ARG, Konu:
19 Mayıs
Yazan: ARG, Konu:
23 nisan
Yazan: ARG, Konu:
Çanakkale Zaferi
Yazan: ARG, Konu:
Mevlid Kandili
Yazan: , Konu:
Granikos Savaş Alanı

SLAYT

ANKET

SİTEMİZİ BEĞENDİNİZMİ ?


Mükemmel
Çok İyİ
Normal
Beğenmedİm
Fikrim yok

Yeni Yıla Kalan Zaman!

KarabigaPriapos » Karabiga Priapos Tarihi » Karabiga Priapos Tarihi

Karabiga Priapos Tarihi » Karabiga Priapos Tarihi

 (Oy Sayısı: 14)
Yazan: ARG | 23 Ağustos 2008 | Gösterim : 31948
KARABİGA ( PRİAPOS ) TARİHÇESİ

Karabiga Priapos Tarihi

Tarihi ve doğa uyumunu eşsiz örneklerden biri,dünyaca ünlü ÇANAKKALE nin,Biga ilçesine bağlı antik bir belde,Karabiga.Bir başak söyleyişiyle Priapos adlı mitolojik antik bir liman kentidir.,
Bugünkü yerleşimine göre Karabiga nın kuzey taraflarında görülen,Kaleler yöresindeki kalıntıların Priapos kenti kalıntıları oldu?u ve milat öncesi yedinci yüzyıldır Milet Koloni Kenti olarak kurulduğu belirtilmektedir. Kent zamanla çok üne kavuşur, özellikle bağlarında toplanan üzümlerden yapılan şarap,bu üne ün katar.
Karabiga Priapos Tarihi

Priapos milattan önce 334 yılında Romalıların elinden eline geçer. Büyük İskender, bugün Biga-Kocabaş çayı diye bilinen çayının kıyısında,Perslerle ünlü Granikos savaşını yapar.Kazandığı savaşın sonrası,yöreyi de egemenlik altına alır.Zamanla Priapos Romalılardan,Bizanslılara geçer.Bizanslılarda Türklerle savaş yapmak zorunda kalır.Kentin adı,o günlerde Kulupiga dır.Bizans,İspanyollardan getirdiği kiralık-paralı askerleri Türklere karşı kullanır.Bu kiralık-paralı askerler Katanlar dır.

1364 yılında Osmanlılar Kulupiga yı Bizans tan alır.Savaş sırasında Kulubiga yanar-yıkılır.Osmanlılarda kente,yanık-isli-is kokan-kara şehir anlamında Karapiga adını koyarlar.
Karabiga Priapos Tarihi

Olası ki kentin bugünkü adı,buradan yani Karapiga dan gelmektedir.Pegai günümüzün Biga sının mitolojik-antik çağdaki adıdır.Biga,iki tekerlekli savaş arabası anlamına gelir.Yanık,isli-kara Pegai nin de Karabiga ya dönüştürülebilir.
Yörede yaygın olarak anlatılan bir söylenti de şöyledir.Şehrin surları dışında,düşmanı korkutmak serbestçe gezinen,iri ve kara bir boğadır.Kent adını bu kara boğadan almıştır da olabilir.Boğa,mitolojide üreme tanrısı,bağ bozumu tanrısı,şarap ve bitki örtüsü tanrısı Diyonizos ile özdeşleşen bir hayvandır. Diyonizos ile Aşk Tanrıçası Aphrodite in oğlu Priapos da bu gücü kanıtlar biçimde şaşırtıcı uzuvla bir çocuktur.
Karabiga Priapos Tarihi

Priapos un sözü edilen o görkemli uzuvuyla yapılan tasvirleri evleri,boğaları ve bahçeleri,özellikle hayvan sürülerini arıları ve balıkçıları kötülüklerden korumuştur.Çevreye bolluk getirmiştir.Edebiyat tarihinde biliyoruz ki Komedi türü,Diyonizos adına yapılan Bağ Bozumu Şenlikleri nde doğmuştur. Bu şenlikler,bir değişik biçimde,yakın zamana kadar geldiğini biliyoruz.
Ülkemizde artık görülmeye veya çok azalmış olan Başaklama , biz Türklerin bu bağ bozumu şenliklerine kattığı, anlamlı bir dayanışma örneğidir.Başaklama,biliyoruz ki; komşularımıza bağ ve bahçelerinde, belli bir süreden sonra, serbestçe sebze-meyve toplama hakkının tanınmasıdır. Deniz kıyısındaki kumsalda ev, evlenmek, çocuk, sağlık, zenginlik ve benzeri isteklerin yerine gelmesi için yapılan figürlerin, antikçağlardan geldiğini söyleyebiliriz. Bu olay her yıl Hızır günlerinin başlangıç günü 6 Mayıs sabahı, ülkemizde pek çok yerinde,deniz kenarlarında,dere ve göl kenarlarında hala yapılmaktadır.
Karabiga Priapos Tarihi

Az sayıda taraftarı olan bir inanış denilen Kült ün tipik bir örneği de olsa bereket simgesi Haşmetli Uzuvlu Priapos Maskotu nun uğur getirmesi inancıyla tapındığı ya da evde, işyerinde bulunduğunu biliyoruz. 1910 yılında ilk belediye örgütünün kurulduğu söylenen, 1892 yılından kalma belediye mühürü bulunan, 1920 de kaldırılan ve 1936 da bugünkü teşkilatına kavuşan bu beldede yaşayan ve de gerçekten seven olarak, naçizane bendeniz de ilk bir Priapos maskotu alacağım ve de Sayısal Loto desteği için yanımda hiç eksiksiz etmeyeceğim . Umarım, Priapos bana mesaj verirken, yalnızca elini kullanır. Bu satırların ulaştığı herkese, gönülden saygılar sevgiler.

Zeki KAMA
Edebiyat Öğretmeni
Sitemize Kayitli Degilsiniz Üye olmak için lütfen..Tıklayınız
 

Yelken Okulu << Geri < O > İleri >> Karabiga Priapos Tarihi Resimleri Kalıntılar

Üye
4 May 2009 00:13 - 1 - Sayılı yorumda Üye : MCsenpatik Diyorki ,
İsim: -- | 0 : Konu | 1 : Yorum
Bn Karabigalıyım ama İzmirde oturuorum KEntimi çok seviyorum vazgeçilmez eşsiz bir yer.. Karabiga anlamının nerden geldiğini bayağıdan beri araştırıorum ve buldum e sonunda teşk. ederim...
Kayıt Tarihi :4.05.2009

İmza :

| | |   |  

Konuk
12 May 2009 16:57 - 2 - Sayılı yorumda Konuk : burak Diyorki ,
İsim: -- | 0 : Konu | 0 : Yorum
KARABİGA
Bu alanı sadece siteye ÜYE OLanlar görebilir.
love BNDE KARABİGALI Krbigafda otrn
Kayıt Tarihi :--

İmza :

| | |   |  

Bilgi

Yorum ekleyebilmeniz için sitemize üye olmanız gerekmektedir.

KONTROL PANELİ
DÖVİZ KURLARI

HAVA DURUMU

booked.net

EN ÇOK OKUNAN KONULAR

GAZETE BAŞLIKLARI

SON DAKİKA HABERLERİ

Karabiga Priapos Sitesi Adil Çeçen'in Katkılarıyla Hazırlanmıştır

KİMLER ONLİNE

Online üyeler : - Hicbiri

Ziyaretciler : 1

Arama Motorları : ArrayoBot, crawl Bot

Toplam ( 3 ) OnLine

KARABiGAPRiAPOS